Mersin'de mülteci operasyonu...

Mersin'de mülteci operasyonu...
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2014-01-10 - 11:18 - Bu haberi 223 kişi okudu.


99 Mülteci jandarma ekiplerince yakalandı.

Mersin il jandarma Komutanlığı’na bağlı Toroslar ilçe jandarma komutanlığı devriyeleri tarafından 6 ocak salı günü ilçeye bağlı Kepirli köyü civarında bulunan ve yazlık olarak kullanılan bir evde toplam 99 tane mültecinin yakalandığı açıklandı.

Konuyla ilgili mersin Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada göre;

Yurtdışından kaçak yollarla ülkemize gelen çok sayıda mültecinin sahil kesimindeki ilçelerden deniz yolunu kullanarak gemi ile başta İsveç olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine gidileceği yönünde bilginin alınmasıyla başta erdemli-Silifke-Aydıncık ve Anamur ilçeleri ve bölgedeki tüm jandarma devriyeleri uyarıldığı belirtilirken yapılan çalışmalar neticesinde Akdeniz sahil güvenlik bölge komutanlığı birimlerinin uluslararası sulardan karasularımıza giren göçmen kaçakçılığı yapabilecek gemi ve teknelere karşı dikkatli olmaları hususunda daha önce bilgilendirildiği duyuruldu.

Alınan bilgiye göre 6 ocak salı günü saat 05.00 sıralarında Toroslar ilçesi Kepirli köyü bölgesinde önleyici hizmet devriyesi görevi icra etmekte olan jandarma devriyesinin vatandaşların yazlık olarak kullandığı bir villada çok sayıda şahsın olduğunu tespit etmeleri üzerine, şahısların yapılan kimlik kontrolünde çeşitli ülkelere mensup yabancı uyruklu kişiler olduğu belirlenmiş ve yapılan kimlik kontrolünde 69 kişi yakalandı.

Ev çevresinde yapılan araştırmada jandarma devriyelerini fark edip evden kaçan 30 şahıs ise evin bir km. Yakınında ormanlık alanda ele geçirilirken yakalanan mültecilerin 75’nin erkek,13’nün bayan ve 11’nin çocuk olduğu tespit edildi.

Açıklamada ayrıca 27 si Suriye, 60’ı burma, 11’i Afganistan ve 1’inin ise ırak uyruklu oldukları tespit edilen şahısların göçmen kaçakçılığı yapan organizatörlere kendilerini Avrupa ülkelerine götürmeleri karşılığında kişi başı 5000 TL ödedikleri ve denizde Akdeniz sahil güvenlik bölge komutanlığı birimlerinin aldığı önlemler nedeniyle, kendilerini yurtdışına götürecek geminin sahile yanaşamaması nedeniyle jandarma devriyelerine yakalanmamak için bu köye geldiklerini belirttikleri kaydedildi.

Yakalanan mültecilerin üzerinde denizde oluşabilecek tekne veya gemi kazasına karşı önlem olarak can yeleğinin olduğu görülürken göçmen kaçakçılığını organize eden bir şüpheli gözaltına alındığı gelen haberler arasında yer alırken yakalanan mülteciler mersin il jandarma komutanlığına getirilerek ifadelerinin alınmalarına müteakip mersin il emniyet müdürlüğü yabancılar şube müdürlüğüne teslim edildiği duyuruldu.


Kaynak: HRT AKDENİZ Google

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
52829
Güvenlik kodu giriniz
: