21 Temmuz 2019, Pazar

Hatay'ın İlk Görüntülü Haber Sitesi

Eğitim İş imza kampanyası başlattı

Eğitim İş imza kampanyası başlattı

Konuyla ilgili başlatılan imza kampanyasını Eğitim İş Hatay 1 No’lu Şube Başkanı Suat Sadış duyurdu. Sendika yönetim kurulu adına Sadış, “Hem Ortaöğretim hem de Yükseköğretime geçiş sistemlerinde yapılması planlanan değişikliklerin bilimsel dayanaktan yoksunluğu bir tarafa, öğrencilerin sınavda yer almayacak ya da etkisi azaltılan derslere olan ilgisizliği hem eğitim kalitesini düşürecek hem de öğretmenlerin yeni sorunlar yaşamalarına ve bazı alanlarda istihdamın daralmasına yol açacaktır” dedi duyurusunda.

Yazılı olarak yapılan açıklama şöyle:

Eğitim-İş olarak bu aniden alınan kararların, askıya alınmasını istiyoruz. Ülkemiz ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımız/gençlerimiz için en uygun değerlendirme yönteminin bulunmasının, tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi, eğitim alanının tüm paydaşlarıyla, bilimsel verilerle, kolektif bir çalışmadan geçtiğini vurguluyoruz. Bu iki garabet değişimin tahribatını anlatan broşürlerimizle, ülkedeki her okula, her veliye, her eğitimciye ulaşacak; ve kapımızda bekleyen tehlikeyi anlatacağız. Yüreği aydınlık, çağdaş bir ülke için çarpan ve bu muradın çağdaş, laik, bilimsel, adil bir eğitim sisteminden geçtiğini bilen herkesten imza toplayacağız. Bu imza eylemimizi okullarla, eğitimcilerle, velilerle kısıtlı tutmayacak ayrıca Chance.org (çeync) internet sitesinde “Sınav değiştirme hobiniz, çocuklarımızın fobisi olmasın” başlığı altında da bir ay boyunca tüm yurttaşlardan imza toplayacağız. Bir ay boyunca sürdüreceğimiz bu çalışmamızın sonucunda topladığımız imzaları, “milli irade”yi ağzından düşürmeyen Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edeceğiz. Tüm gayretimiz, çocuklarımızın geleceğinin karartılmaması, ülkemizin eğitim alanında daha geri bir noktaya atılmaması, tüm ebeveynlerin hayatlarındaki en kıymetli varlıkları olan çocuklarını emanet ettiği eğitimcilerin emeklerinin daha da değersizleştirilmemesi içindir.

Sendika, imza kampanyasını bu sebeplerle başlattığını duyurdu. İşte Milli Eğitim Bakanlığı’na verilecek olan imzaların örneğinde yazanlar

Son günlerde tartışılan ve adeta baskın bir şekilde gündeme gelen Ortaöğretime ve Yüksek Öğretime geçiş sistemlerinde yapılması öngörülen değişikliklerle ilgili olarak; Yapılan açıklamalar bu yıl için gerekli hazırlıklara başlamış olan öğrencilerimizde; bugüne kadarki çalışmaları ve emeklerinin heba edildiği noktasında hayal kırıklığı oluşturmuştur. Öğrencilerimizin streslerinin artmasına yol açan velilerimizi de zor durumda bırakan bu durum tüm eğitim çalışanlarında da endişe yaratmıştır. Getirilmek istenen sistemin bilimsel alt yapı dayanağından yoksunluğu bir tarafa, öğrencilerin sınavda yer almayacak ya da etkisi azaltılan derslere olan ilgisizliği hem eğitim kalitesini düşürecek hem de öğretmenlerin alan daralmasına bağlı olarak işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalmaları ile sonuçlanabilecektir.. Ülkemiz, çocuklarımız, gençlerimiz ve geleceğimiz için en uygun yol ve yöntemin bulunması; konunun eğitimcilerle, bilim insanlarıyla, demokratik kitle örgütleriyle ve diğer tüm paydaşlarla tartışılmasıyla mümkün olacaktır. Bu nedenlerle tartışılmakta olan Ortaöğretim ve Yükseköğretime geçiş sistemlerinin uygulamaya alınmasının ertelenmesi ve açıklamalarımız doğrultusunda bakanlığınızın aktif rol alarak bir çalışma başlatılması hususlarında gereğini talep ediyoruz.

 

 

 

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık